Arabský svět odmítá homosexualitu, v některých zemích za ni dokonce hrozí smrt. Stejně negativně se staví ke změnám pohlaví. Třiatřicetiletý mladík Hussein Rabei z Bahrajnu si po dlouhých letech sporů a přesvědčování lékařů i duchovních autorit vymohl svou přirozenost.
Postava zápasníka a hluboký hlas Rabeie spolehlivě řadí do kolonky muž, ale třiatřicet let žil jako žena. Jmenovala se Zaineb, byla provdána, přesto se celý život cítila být zástupcem silnějšího pohlaví.
Po narození lékaři rozhodli, že je ženského pohlaví, přestože genitálie novorozeněte vzbuzovaly pochybnosti. Byl vychováván jako holčička, stále více znamení však odkazovalo k tomu, že je chlapec.
„Po sňatku mi můj muž říkával: Cítím se s tebou víc, jako bych byl s jedním ze svým kamarádů než se svou ženou," vzpomíná Rabei, který je už rozvedený. „Pokaždé, když jsem šel do nemocnice, mi říkali, že jsem žena, mým argumentům se jen smáli," sdělil médiím mladý muž. Poté, co nemohl naplňovat „manželské povinnosti", lékaři dokonce navrhovali chirurgické otevření hymenu.
Rabei podstoupil operaci v Thajsku, nakonec dostal od duchovních povolení k formální změně z ženy na muže.
„Chci o tomto problému mluvit, vychovávat společnost. Je to nemoc, ne sexuální úchylka... mnozí to však stále nechtějí slyšet," řekl Rabei o genetické nemoci, která způsobila jeho problémy.
Nejenom Rabei se dočkal enormního zájmu médií a také odsouzení od většinové arabské společnosti. I jeho právnička Fouzia Janahiová se setkala s až nenávistnými reakcemi. „Lidé na mě útočili, ptali se mě, proč změnu pohlaví obhajuji."
„Neříkám, že nejsem pod velkým tlakem, ale pokud dělám správnou věc z hlediska lékařského, náboženského i právního, tak se o to, co říkají lidé, nezajímám," prohlásil odvážlivec. „Děkuji bohu, že se cítím jako muž, že jsem konečně sám sebou."