Počet nakažených virem HIV nadále roste
V Africe, nejchudším kontinentě světa, během příštích 60 vteřin zemřou nejméně čtyři lidé na AIDS. "Afrika nikdy nic podobného během své historie nezažila. Je to nejstrašnější noční můra, jakou si můžeme představit. Je to horší než atomová bomba," řekl agentuře Reuters Bunmi Makinwa, ředitel agentury UNAIDS ve východní a jižní Africe.
V Africe, nejchudším kontinentě světa, během příštích 60 vteřin zemřou nejméně čtyři lidé na AIDS. "Afrika nikdy nic podobného během své historie nezažila. Je to nejstrašnější noční můra, jakou si můžeme představit. Je to horší než atomová bomba," řekl agentuře Reuters Bunmi Makinwa, ředitel agentury UNAIDS ve východní a jižní Africe.
Afrika je s 28,1 miliónu nakažených osob z celkového počtu 40 milionů na celém světě jádrem smrtící epidemie AIDS. V neděli se v Barceloně sejdou zdravotníci, vědci a aktivisté na čtrnácté konferenci o AIDS, která se koná každý půlrok. Nejdůležitějším bodem jednání je rozvoj plánu na pomoc nejchudším zemím Afriky a jiným rozvojovým zemím. Představitelé UNAIDS, sdružující programy OSN proti AIDS, tvrdí, že nemoc, která zabila 2,3 milionů Afričanů v roce 2001, se šíří v nezměněném rozsahu ve většině zemí v důsledku chudoby, hladu a neznalosti.
Epidemie je nejhorší v jižní Africe, kde je v některých zemích infikováno i 30 procent dospělých. Ekonomicky nejsilnější země Afriky, JAR, má nejvyšší počet lidí žijících s virem HIV. Odhady uvádějí 4,74 milionu osob (jeden člověk z devíti). Zprávy ministerstva zdravotnictví o zpomalení růstu počtu akažených jsou přijímány skepticky. Botswana s 1,8 miliony obyvatel má nejvyšší ukazatel
rozšíření na světě, 38,8 procenta v roce 2001. Zimbabwe, potácející se v nejhorší ekonomické a politické krizi od získání nezávislosti, má nyní 2,3 milionů infikovaných osob, tedy 33,7 procenta.
Pobřeží slonoviny vede na seznamu západní Afriky s deseti procenty infikovaných dospělých. Prvních 500 případů zde bylo odhaleno již v roce 1987, ale vláda léta podceňovala závažnost onemocnění. V nejlidnatější zemi Afriky, Nigérii, je 3,5 milionu z celkových 120 milionů obyvatel nakaženo virem HIV. "Během dvou nebo tří let skoro každý obyvatel Nigérie ztratí buď příbuzného, nebo blízkého přítele. Mnoho lidí se stále domnívá, že nemohou být infikováni," řekl Oluseye Ogunbufunmi ze sdružení STOPAIDS.
Experti Africe předpovídají katastrofu, pokud se nezdokonalí nynější intervenční opatření. "Pokrok byl učiněn zlepšením přístupu k protivirovým lékům, ale je třeba více udělat pro posílení systému poskytování zdravotní péče," řekl Sam Kalibala z Keňské občanské rady. Na barcelonské konferenci budou africké národy usilovat o peníze na léčbu onemocnění. Mnoho HIV pozitivních Afričanů je totiž tak chudých, že si nemohou léčbu dovolit. Nevýraznou odpověď bohatých zemí na žádost generálního kancléře OSN Kofiho Annana o sedm až deset miliard dolarů někteří lidé považovali za šokující odmítnutí Afriky, kde polovina lidí žije za méně než dolar denně.
Zatím bylo přislíbeno pouze sedm procent této částky. Afrika, která byla zmítána konflikty, diktaturami a korupcí, musí zavést kvalitní správu, aby přitáhla finanční pomoc. Je nutné, aby političtí vůdci zaujali aktivní postoj k boji proti onemocnění a aby přidělili víc peněz pro boj s HIV. "Musíme kvůli této epidemii, která zabije více Afričanů než všechny války dohromady, vyhlásit výjimečný stav. To umožní přístup k více finančním prostředkům," řekl předseda Jihoafrické lékařské asociace Kgosi Letlape. Letlape a ostatní aktivisté poukazují na nemnohé africké úspěchy, především Senegalu a Ugandy.
Díky rychlé vládní akci se Senegalu podařilo stabilizovat rozšíření AIDS na dvou procentech. Pracovníci senegalského národního programu, který bojuje proti AIDS, říkají, že ukazatel rozšíření je nyní pouze 1,4 procenta. Senegal je tak jednou z mála zemí, kde ukazatel klesl, a to díky prevenci, sexuální výchově a aktivní vládní politice uplatňované již od roku 1986, kdy byly zjištěny první případy.